Szkockie krowy Highland

Hodowla



Opis rasy
Hodowla





Bydło szkockie cięży się wielką popularnością z wielu względów, jednak szczególne znacznie ma jego całkowicie naturalny charakter. Rasa ta nigdy nie była poprawiana lub modyfikowana przez człowieka. Zarówno wygląd zewnętrzny, jak i walory mięsne bydła szkockiego nie są dziełem ludzkiej ingerencji. W porównaniu z najpopularniejszymi rasami krów mięsnych, wielokrotnie uszlachetnianymi i modyfikowanymi, bydło szkockie jest więc całkowicie naturalne. W opinii ekspertów, jest to główna przyczyna długowieczności oraz odporności krów rasy highland cattle.

Dobrą odpowiedzią na pytanie jak hodować bydło szkockie w Polsce, może być przykład coraz liczniejszych hodowli, jaką prowadzi w okolicy Koszęcina Dennis Piątek. Jego hodowla liczny niemal 300 sztuk bydła szkockiego i jest ukierunkowana na sprzedaż żywca i wołowiny. Stanowi jeden z wzorcowych przykładów hodowli highland cattle w Polsce, dając dowód na to, że bydło mięsne może być opłacalne także w naszym kraju. Co ciekawe, który tej rasy rozmnażają się zupełnie naturalnie. W hodowlach praktycznie nie stosuje się inseminacji. Jednak warto przygotować się na koszty, związane z zakupem buhaja, za którego zapłacić trzeba kilka tysięcy złotych.









                                            źródło: zwierzetainformacje.pl



Zazwyczaj, bydło szkockie samo znajduje sobie pożywienie, zjadając liście, owoce, młode pędy roślin i trawę. Zimą, zwłaszcza bardziej mroźną, należy wspomagać żywienie bydłom szkockiego, podając mu sianokiszonkę lub słomę. Hodowcy zachodzą w głowę, jak to możliwe, że bydło szkockie jest w stanie dawać tak zdrowe, chude i smaczne mięso. Wołowina rasy highland cattle jest praktycznie pozbawiona tłuszczu, charakteryzuje się niskim poziomem cholesterolu, przez co jej cena jest nawet o 50% wyższa niż cena wołowiny innych ras. Jeśli zastanawiają się Państwo, czy warto zainteresować się hodowlą bydła mięsnego i jak hodować bydło szkockie, będzie to najlepszy argument. 





                                        źródło: zwierzetainformacje.pl